Výroba etiket aneb business, který zachránil svět

22.08.2020

Koho by tak napadlo, že obyčejná výroba etiket má nesmírný význam ve vašem běžném životě. Překvapilo vás to? Není se čemu divit. Ty to obyčejné pomůcky, které se zrodily před čtyřmi stovkami let, se staly nedílnou součástí naprosto všeho, co znáte a je téměř jasné, že svět by už bez nich fungovat nezvládnul.

Počátky v sedmnáctém století

Výroba etiket poprvé započala zhruba v polovině sedmnáctého století. Svou zásluhu na tom mají bezpochyby lékaři, kteří tento vynález používali k tomu, aby lépe rozlišili své produkty, a hlavně chemické látky, ze kterých vznikaly. Díky etiketám tak mohli předejít všem komplikacím a nešťastným náhodám. Jejich chytrá pomůcka se postupem času stala velice oblíbenou a tento nápad si později propůjčilo mnoho dalších prodejců, kteří je hojně využívali k označování svého zboží. V tehdejší době však byla výroba výrazně pomalejší než dnes, neboť jejich jediným pomocníkem byl lis na papír a jejich ruce.

Zrod stroje na výrobu papíru

Celý proces výroby etiket se značně zrychlil ve chvíli, kdy se do rukou tvořivých jedinců dostal stroj na výrobu papíru. Právě díky němu se v osmnáctém století rozjela výroba na plné pecky a díky své rychlosti se postupem času začala zvedat i poptávka. Zájem veřejnosti šel raketově nahoru, a i díky tomu se na trh dostávaly novější a modernější kousky, jako byly například samolepící verze, či vzorované popisky s poutavými nápisy.

Nestárnoucí popularita

S klidem v duši lze říci, že výroba etiket rozhodně nekončí a má před sebou ještě poměrně zajímavou budoucnost. Etikety jsou jednoduše potřeba všude a dokud se technologie neposunou zase o něco výše, jejich existence zůstane nevyhnutelná.

Samotná výroba se ovšem během posledních několika let posunula mnohem výše a téměř všechnu práci za vás už dávno vykonávají chytré stroje.