Solární kolektory pro vaši domácnost: Změna k lepšímu pro vás i pro planetu

24.02.2023

Ohřev vody někdy může být nákladný. Pokud chcete ušetřit, vyplatí se zvolit solární kolektory. Ty zajistí ohřev vody v podstatě zdarma. Jde přitom o řešení příznivé i pro životní prostředí, které navíc nabízí řadu benefitů.

Efektivní systém

Jednoduchá konstrukce a vysoký výkon - to jsou solární kolektory. Díky vakuovým trubicím se nemusíte obávat poruch. Neobsahují totiž vodu ani jinou tekutinu. V případě poškození tedy stačí vyměnit danou trubici, zbytek systému normálně funguje. Za každého počasí dokáže kolektor vodu ohřát alespoň na 60 °C. Během letních měsíců pak dosahuje voda teploty až 90 °C.

Potřebný výkon

Výkon jedné trubice se pohybuje kolem 100 W. Solární kolektory pro ohřev vody jsou přitom složeny z různého počtu trubic, může jich být 12, 18, ale třeba i 30. Volba tak záleží pouze na vás. A pokud potřebujete ještě větší výkon, pak lze zapojit několik kolektorů vedle sebe a vytvořit tak vysoce efektivní systém. Je však třeba myslet na to, že výkon je ovlivněn orientací ke slunci, sklonem trubic, jejich čistotou, ale i ročním obdobím a silou slunečního svitu.

Jednoduché řešení

Jestliže se rozhodnete pro ohřev vody solárními kolektory, čeká vás řada výhod. Instalace kolektoru je přitom jednoduchá a zvládnete ji rychle. Tlakový kolektor lze umístit na jakékoli slunné místo, přičemž se obejdete bez čerpadla. Systém je možné namontovat na střechu. Druhou variantou je pak umístění do stojanu, který drží ideální úhel 45 °. Stojan můžete postavit na zem, ale i na rovnou střechu dle potřeby a možností.

Ohřev vody s využitím solárních kolektorů je úsporný a šetrný k životnímu prostředí. Jde o optimální řešení, pokud chcete ušetřit svou peněženku i planetu. Instalace je přitom snadná, stejně tak i údržba a servis.