Meteority a chondrity jsou mým hobby

12.07.2019

Když jsem začal před několika lety sbírat meteoritynetušil jsem, kam až má vášeň může zajít. Dnes mám totiž doma sbírku, která čítá několik stovek různých druhů meteoritů a to ze všech možných koutů světa. Mými nejoblíbenějšími vzorky jsou ovšem zejména chondrity z Ruska, kterých si nesmírně vážím a kterých mám rovnou deset. Musím se ovšem již začít se svým sběratelstvím trochu krotit, jelikož má manželka již vídá vitríny téměř v každé místnosti v domě a začíná mě v mém sbírání trochu omezovat. Nejspíše mi tak nezbude nic jiného, než si vitrínu se svými oblíbenými kousky přemístit do své pracovny, kam až zase tak často nechodí.

Meteority po mém tatínkovi

K vášni pro meteority mě přivedl zejména můj tatínek, který byl stejně tak, jako já, jejich vášnivým sběratelem. Po své smrti mi tak přenechal celou svou sbírku, která obsahuje opravdu velmi pěkné kousky, jejichž prodejem bych si přišel jistě na velmi slušné peníze. O jejich prodeji ovšem nemůže být ani řeč. Meteority sbírám proto, že se mi líbí a fascinují mě, nikoliv pro své obohacení. Jsem si ovšem více než jistý, že poté, co předám zase já svou sbírku svému synovi, budou mít ještě daleko větší hodnotu, než dnes. Co s nimi můj syn již bude dělat, je čistě na něm.

Fascinující kameny z nebe

Můj tatínek vždycky říkal, že meteority, jsou něco jako fascinující kameny z nebe, které nám nesou jisté poselství a na nás je, jak se k němu postavíme. Vzpomeňme si jen na nejslavnější meteoritický pád z roku 2013, kdy v oblasti s názvem Čeljbanisk v Rusku, spadlo téměř 1.000 kg meteoritů. Pozoruhodný úkaz, nemyslíte? Jsem si jist, že na slovech mého tatínka je jistě spousta pravdy, ve které se mi, obyčejní smrtelníci, musíme naučit číst. Kdo ví, co nám přinesou další meteoritické pády na naši zem v daleké budoucnosti, která nás čeká.