Brzdové třmeny aneb proč jsou tak důležité?

05.02.2023

Drtivá většina běžných motoristů žije s přesvědčením, že brzdy jsou pouze jedna ze součástí motorových vozidel, u které není třeba dbát zvýšené pozornosti. Opak je ovšem pravdou, protože dopravní experti i profesionální motorističtí závodníci vám vždy potvrdí, že brzdy jsou tou nejdůležitější částí jakéhokoliv auta. Jedná se totiž o zásadní bezpečnostní prvek, který byste v žádném případě neměli podceňovat.

Kdy se třmeny opotřebují?

Brzdové třmeny jsou během jízdy v prakticky neustálé pohotovosti, protože se na ně musíte spolehnout během každé vteřiny. Jakmile sešlápnete brzdový pedál, musíte mít jistotu, že zastavíte. Bohužel brzdové třmeny dostávají v průběhu jara, podzimu i zimy neuvěřitelně zabrat, což se logicky podepisuje na jejich funkčnosti. Přílišná vlhkost se projeví na brzdách i u nových vozidel, a zvláště u ojetin byste neměli s jejich kontrolou a případnou výměnou váhat.

Je třeba kupovat nové?

Nikde však není napsáno, že musíte brzdový třmen během výměny kupovat jako zbrusu nový. Takové chování nedává příliš velký smysl, protože cena jednoho třmenu je relativně vysoká. Pravidelné kontroly brzd by se tak staly neekonomické, což by se odrazilo ve zhoršeném stavu vozidel účastnících se provozu na pozemních komunikacích. Naštěstí máte v současné době možnost investovat do repase a opravy opotřebených brzdových třmenů.

Budou repasované třmeny fungovat?

Některé z vás možná napadá myšlenka, zda je na repasované brzdy spoleh. Třmen brzdový je však po vyjmutí z podběhu motorového vozidla podroben pečlivé kontrole, na základě níž je provedena profesionální oprava. Zkušení mechanici jsou díky svým dovednostem a špičkovému nářadí schopni uvést brzdové třmeny takřka do nového stavu. Díky tomu se můžete při jízdě plně spolehnout na jejich funkčnost, aniž byste poznali, že se nejedná o zbrusu nové součástky.

Vaši bezpečnost za volantem nikdy nepodceňujte. Obraťte se tak na specializovanou firmu s žádostí o kontrolu a případnou repasi brzdových třmenů.